To najlepšie z Bretónska a Normandie

0
Availability : 17.08.-26.08. 2022

Normandia spolu s Bretónskom predstavujú esenciu toho, po čom túži každý nadšený cestovateľ. Tieto dva severofrancúzske regióny majú všetko – dlhé pobrežie so strmými útesmi, biele pláže, historické mestá, maličké rybárske dedinky, divú prírodu, svojrázny jazyk, kulinárske špeciality a výnimočnú históriu.

Program:
1. deň: Odchod v skorých ranných hodinách smer Praha, Norimberg, Saarbrücken, Metz. Nocľah v meste Metz.

2. deň: Na obed príjazd do Chartres (UNESCO), krátka prehliadka mesta – jedna z najväčších gotických katedrál na svete – Notre Dame s krásnymi vitrážami, fascinujúca sochárska výzdoba a tajomný labyrint, krypta s druidskou studňou. Presun do opevneného stredovekého mesta Le Mans, inak známe aj ako dejisko automobilových pretekov 24 hodín Le Mans, kde nás čaká prehliadka mesta (galsko-rímske hradby, katedrála Saint-Julien, bývalý kláštorný kostol Notre-Dame de la couture z 13. storočia) a večer ubytovanie, nocľah.

3. deň: Po raňajkách prehliadka zachovalého stredovekého mestečka Vitré s úzkymi uličkami plnými hrazdených domov, hradom pôvodne z 11. storočia, kedysi obrana Bretóncov proti Francúzom. Presunieme sa do Vannes, starého juhobretónskeho prístavu v Morbihanskej zátoke, kde sa nachádzajú hrazdené domy opradené povesťami, hradby a záhrady pod nimi, stredoveká práčovňa z 13. storočia. Zastavíme v La Hezó na ochutnávke pravého cidre, ktorý patrí neodmysliteľne k Bretónsku. Ubytovanie a nocľah.

4. deň: Ráno sa presunieme na tajomné miesto Carnac, kde nájdeme prejavy megalitickej kultúry: menhirové rady (vyše 5 000 menhirov). Ďalej pokračujeme v ceste do opevneného kamenného mestečka Concarneau, ktorého hradby boli vybudované v 13. storočí a v 17. storočí boli spevnené vojnovým architektom kráľa Ľudovíta XIV, Sebastiánom Vaubanom. Jedinečná prímorská atmosféra s možnosťou vychutnať si čerstvé morské plody. Po prehliadke sa presunieme do mesta Quimper (nádherná gotická katedrála sv. Correntina a stará mestská štvrť z hrazdených domov a čarovných zákutí, preslávená tržnica, socha kráľa Gradlona, ​​vládcu zmiznutého mesta, maľovaná keramika, bretónska fajansa) a presun do mesta Brest na nocľah.

5. deň: Po raňajkách prehliadka najzápadnejšie položeného francúzskeho mesta Brest. Ide o významný prístav, ktorý slúži aj ako námorná základňa. Námornú históriu mesta Brest veľmi dobre dokumentuje Národné námorné múzeum. Sídli v stredovekom kamennom hrade z 15. storočia. Oproti nemu sa vypína kamenná veža Tanguy, jedna z najstarších stavieb mesta. Neďaleko od prístavu je námorné centrum Oceanopolis s viac ako 10 000 druhmi rýb a živočíchov z celého sveta. Na svoje si prídu aj milovníci rastlín, ktorí budú mať možnosť navštíviť botanickú záhradu s jej ohrozenými druhmi. Jedna z mála autentických uličiek, ktorá prežila bombardovanie, je Ulica Saint – Malo zo 17. storočia, stojí za návštevu. Aj milovníci umenia neprídu nakrátko – umelecké centrum La Passarella, Atlantické centrum fotografie, či Múzeum výtvarného umenie čakajú na svojich návštevníkov. V poobednajších hodinách presun do Saint-Brieuc na ubytovanie, nocľah.

6. deň: Ráno odchod na divoké pobrežie na prehliadku majáka na Cap Frehel. Prechádzka s výhľadom na rozoklané pobrežie. Presun do slávneho opátstva z 8. storočia Le Mont-Saint-Michel (UNESCO), ktorého kláštor je považovaný za “zázrak západu” – prehliadka opevneného opátstva, ktoré je jednou z najviac navštevovaných pamiatok vo Francúzsku a kde dochádza k rekordným odlivom a prílivom (až 16 km). Prehliadka bývaleho korzárskeho prístavu – pirátske mesto  Saint-Malo, ktoré bolo sídlom slávnych moreplavcov (pevnosť a katedrála St-Vincent z 12. storočia, hrad Chateau de St-Malo zo 14. až 15. storočia). Mesto sa preslávilo svojimi moreplavcami (Jacques Cartier), možnosť okúpať sa na mestskej pláži. Odchod na nocľah.

7. deň: V dopoludňajších hodinách si pozrieme pláže spojené so slávnym vylodením v Normandii v júni 1944, ktoré pomohlo definitívne zvrátiť priebeh 2. svetovej vojny na stranu Spojencov –  Utah, Omaha, Ponte du Hoc sú názvy, ktoré vstúpili do histórie. Pri obci Colleville-sur-Mer sa nachádza americký cintorín The Normandy American Cemetery, Memorial and Visitor Centre, kde na ploche 70 hektárov stojí 9387 bielych krížov, obrátených smerom k USA. Označujú miesta, kde navždy odpočívajú americkí vojaci, ktorí prišli o život počas 2. svetovej vojny. Presun do Bayeux – preslávené tapisériou z Bayeaux. Odchod na ubytovanie, nocľah.

8. deň: Ráno odchod do rázovitej dedinky Camembert, kde sa zrodil jedinečný druh syra. Návšteva syrárne s ochutnávkou. Presun do Giverny, mesta impresionizmu a Clauda Moneta. Jeho dom a záhrady sú dnes otvorené pre verejnosť a ponúkajú pohľad do tvorivého sveta tohto geniálneho maliara. Presun do Honfleur – mesto s najkrajším prístavom v Normandii, v ktorom sa vrátime do čias pirátov a zámorských objaviteľov. Nesmieme zanedbať ani tri normandské „C“ – calvados, cidre a camembert. Prejdeme legendárnym mostom Le Pont de Normandie a poobdivujeme strmé kriedové útesy v Étretat na slávnom Alabastrovom pobreží. More tu v malebnej zátoke vytvorilo útesy vysoké 70 m – obrovské brány, špice a oblúky môžu svojou veľkoleposťou konkurovať gotickým katedrálam. Odchod na ubytovanie, nocľah.

9. deň: Presun a prehliadka mesta Rouen, hlavného mesta Normandie (historické centrum so zachovanými stredovekými uličkami so stovkami domov zo 14. až 18. storočia, hrazdené domy, kostol Aitre Saint Maclou, námestie, kde bola v r. 1431 upálená Johanka z Arku s jej sochou, neskorogotický palác de Bourgtheroul, Palais de Justice, Hodinová brána a ďalšie pamiatky). Večer odchod po spiatočnej ceste na Slovensko.

10. deň: Pokračovanie cesty cez Nemecko, Českú republiku. Príchod domov vo večerných hodinách.

Cena: 699 €

V cene je zahrnuté:
doprava luxusným klimatizovaným autobusom, ubytovanie 8 x v hoteloch  2** a 3***, 7 x raňajky v hoteli, 1 x sladké raňajky v autobuse, náučné projekcie počas cesty, sprievodca, poistenie proti úpadku CK

V cene nie je zahrnuté: cestovné poistenie, vstupy do múzeí

Cestovná kancelária si vyhradzuje si právo k zmene programu alebo cien na základe Všeobecných zmluvných podmienok pre účasť na zájazdoch CK Gadtours SK, s.r.o.